mgr Katarzyna Konieczna (Niedbała)
18 Lip

Jak unikać marnowania żywności

Temat marnowania żywności w XXI wieku jest niezwykle ważny, a wyrzucanie jedzenia stanowi ogromny problem. W wielu rejonach świata dramatycznie brakuje pożywienia, podczas gdy w krajach wysokorozwiniętych i rozwijających się wyrzuca się około 1,3 mld ton jedzenia. W Europie jest to bardzo duży problem, a Polska znajduje się na 5 miejscu listy krajów, gdzie wyrzuca się najwięcej. 

W naszym kraju rocznie do kosza trafia około 9 mln ton jedzenia, z czego 2 miliony ton wyrzucamy My, indywidualni konsumenci. Każdy z nas wyrzuca około 50 kg żywności rocznie. Miesięcznie każdego z nas kosztuje to około 25-50 zł. Oznacza to, że przeciętna 4 osobowa rodzina, poprzez unikanie marnowania żywności, mogłaby zaoszczędzić 1-2 tysiące złotych w skali roku.

Być może wielu osobom wydaje się, iż problem marnowania żywności ich nie dotyczy. Zastanówmy się jednak czy nigdy nie wyrzuciliśmy napoczętego opakowania serka, jogurtu, zapleśniałego chleba, zgniłego owocu lub produktu po terminie ważności. Warto jest przez dany okres czasu zapisywać co wyrzucamy i dlaczego. Wynik jaki otrzymamy może być dla nas naprawdę zaskakujący, ale jednocześnie pozwoli odkryć przyczynę marnowania żywności w naszym gospodarstwie domowym i rozwiązać ten problem.

A zatem jak unikać marnowania żywności?

Kluczem do prowadzenia oszczędnej kuchni jest umiejętne zarządzanie jedzeniem, a więc logistyka

Jak się do tego zabrać? Oto kilka zasad:

1. Zaplanuj swoje menu na 3 dni lub nawet tydzień

Rozplanowanie posiłków na kilka dni pozwoli nam zrobić racjonalne i ekonomiczne zakupy. Zapisując na przykład codzienne obiady możemy dobrać składniki w taki sposób, aby zaoszczędzić zarówno pieniądze jak i czas. Przykładowo, jogurt użyty do zupy poprzedniego dnia, na następny dzień możemy wykorzystać do sosu. Ugotowany do zupy makaron czy ryż, drugiego dnia może być podstawą do pysznej zapiekanki. 

2. Bądź elastyczny

Plan działania, ustalone menu jest niezwykle istotne, jednak nie zawsze możemy się go kurczowo trzymać. Każdego dnia musimy zwracać uwagę na to, co pozostało nam w lodówce - jeśli od kilku dni zalegają nam jakieś produkty, zmodyfikujmy nasze żywieniowe plany i przygotujmy coś z produktów, które w najbliższym czasie mogą się zepsuć. 

3. Przed zakupami sprawdź co masz w kuchni i lodówce

Zanim wyruszymy na zakupy sprawdźmy zawartość lodówki i szafek, może się wówczas okazać, że wiele produktów, które potrzebujemy na przyszłe dni są w kuchni i nie musimy kupować dodatkowych. Pomoże to uniknąć niepotrzebnego ich wyrzucania w przyszłości. 

4. Sporządzaj listę zakupów

Kiedy przygotujemy już kilkudniowe menu, sprawdzimy kuchenne zapasy, warto jest sporządzić listę zakupów. Zakupy z listą zapobiegają kupowaniu niepotrzebnych produktów, ale także oszczędzają nasz czas i pieniądze. W markecie z ogromnym asortymentem produktów wystawiani jesteśmy na wiele pokus, a lista zakupów umożliwi nam chodzenie tylko w te miejsca, z których faktycznie coś potrzebujemy. Kupujmy tylko tyle ile rzeczywiście potrzebujemy. 

5. Nie chodź na zakupy z pustym żołądkiem

Głód to największy wróg zakupów, który wpędza nas w zakupowe pułapki. Poczucie głodu sprawia, że wszystkie produkty wydają nam się niezwykle apetyczne, smaczne, soczyste, idealne. Kupujemy wówczas znacznie więcej niż potrzebujemy, często też odbiegając od przygotowanej wcześniej listy zakupów.

6. Uważaj na promocje

Przed skuszeniem się na wszelkie sklepowe obniżki zawsze sprawdzaj datę przydatności do spożycia. Pamiętaj także o swoich domowych zapasach. Kupuj tyle ile jesteś w stanie zjeść.

7. Zaakceptuj niedoskonałości

Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania warzyw i owoców o idealnym kształcie, równomiernym soczystym kolorze. Powoduje to, że na polach marnuje się ogromna ilość plonów, która jest pełnowartościowa pod względem odżywczym, jednak nie spełnia norm dla kształtu, rozmiaru, czy koloru.

8. Zadbaj o prawidłowe przechowywanie żywności

Każdy producent na opakowaniu swojej żywności podaje jak należy przechowywać dany produkt, w jakich warunkach i temperaturze. Stosując się do tych zasad możemy wydłużyć termin przydatności do spożycia, co jednocześnie wpłynie na mniejsze jej marnowanie 

9. Pilnuj daty ważności

W naszym gospodarstwie domowym warto jest wprowadzić zasadę „pierwszeweszło – pierwsze wyszło”. Śledzenie dat ważności, które są podane na opakowaniu, pozwala na ustalenia prawidłowej kolejności spożycia produktów. Wiedza na temat daty ważności umożliwia też zaplanowanie wykorzystania artykułu przed momentem, w którym nie będzie już zdatny do spożycia. Wprowadzenie tejzasady ułatwia „logistykę” w lodówce – jeżeli coś zostało kupione wcześniej, powinno być wcześniej zjedzone

10. Nie zapominaj o mrożeniu

Jeśli masz w domu produkty, których nie jesteś w stanie zjeść na czas i istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie trzeba je wyrzucić zamroź je. Mrozić możemy zarówno chleb, mięso, ryby, jak i śmietany, owoce i warzywa. 

Nie obawiajmy się mrożenia, jest to bardzo mało inwazyjna metoda przechowywania żywności, która pozwoli zachować wiele walorów odżywczych produktów

11.Trzymaj w szafkach produkty o długiej dacie ważności i które można wykorzystać do wielu potraw

Jeżeli w Twojej kuchni znajdziesz produkty jak np. kasza, makaron, ryż, mąki, oleje, zestaw przypraw, warzywa konserwowe to nigdy nie zabraknie Ci pomysłów na przygotowanie dania z wykorzystaniem produktów, które w najbliższym czasie będą musiały być wyrzucone. 

12. Rób przetwory 

Często zdarza się, że w sezonie, osoby mające ogródki działkowe nie są w stanie zjeść owoców i warzyw na bieżąco. Jest to doskonały moment na robienie przetworów. W okresie jesiennym i zimowym będziemy mogli cieszyć się ich smakiem i wartościami. 


 

Twój komentarz




POKAŻ